E-Ticaret Sistemleri

E-Ticaret Sistemleri

E-ticaret sistemi kullanarak sahip olduğunuz mağazanızı internete taşıyarak bir sanal mağaza sahibi olabilirsiniz. Sahip olduğunuz bu sanal mağaza sayesinde hem ürün tanıtımı, hem ürün reklamı hem de ürünlerin online satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ürün satışı yapabilmek için online ödeme sistemlerini, tanıtım ve reklam için ise internet reklam sektörü ve arama motoru optimizazyonunu (SEO) kullanmanız gerekmektedir.

e-ticaret sistemleri

E-TİCARET SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ÖDEME SİSTEMLERİ

E-ticaret sistemlerinde 4 farklı ödeme yöntemi kullanılmaktadır. Müşteriler kredi kartları ile, havale yaparak, kapıda kargoya nakit ödeyerek ya da cep telefonlarından ödeme yapabilmektedirler. Bunların arasında en çok kullanılan iki tanesi kredi kartı ile ödeme ve kargoya kapıda nakit olarak verilen ödemelerdir. Kredi kart kullanımının çok olması taksitli ödeme seçeneklerini sunmasında, kargoda kapıda nakit ödemenin çok olmasının sebebi ise firmaya güvenmek için ürün gelmeden ödeme yapmama isteğinden kaynaklanmaktadır. Neticaret elektronik ticaret paketleri ile birlikte sahip olacağınız e-ticaret sitenizde dilediğiniz ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

E-TİCARET SİSTEMİNİN OLMAZSA OLMAZI REKLAMLAR

Bir web sitesi açıldıktan sonra o siteye kullanıcı çekebilmek için yapmanız gereken 3 şey vardır. Bunlar; arama motoru optimizasyonu yaparak google, yandex, bing, yahoo ve benzeri arama motorlarından hit sağlamak, sosyal medya kullanarak sosyal paylaşım sitelerinden, haber sitelerinden kullanıcı sağlamak ve reklam sektöründe bilgi sahibi olarak google adwords, e-mail marketing, ve diğer reklam alınabilecek sitelerden trafik sağlamaktır.

E-ticaret sisteminiz kurulur kurulmaz kullanıcı gelmeye başlamaz. Öncelikle sitenizi arama motorlarına tanıtmanız ardından da ürün eklemeye başlayarak arama motorlarındaki index sayınızı arttırmanız gerekmektedir. Zamanla sitenize gelecek olan kullanıcı sayısı artacaktır. Ancak bilmeniz gereken bir husus bulunmakta. Bütün bu işlemleri ya bir seo uzmanı ile çalışarak ya da profesyonel bir seo uzmanından yardım alarak yapmanız gerekir. Ardından reklam alanlarını kullanarak sitenize gelen kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz. Son olarak bütün sosyal medyada sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

HİÇ BİR ZAMAN GÜVENLİĞİ ARKA PLANA ATMAMAK GEREKİR

E-ticaret sisteminizin güvenliğine olabildiğinizce önem verin. Kesinlikle sunucu ve site bazlı güvenlik önlemi olmayan eticaret sistemlerini kullanmayın. Ödeme sayfanızda mutlaka 128bit SSL şifreleme sistemlerinin kullanıldığına emin olun. E-ticaret sitenizin bulunduğu sunucunuzun hızını test edin gerekiyorsa tek başınıza bir sunucu kiralamaya özen gösterin. Ayrıca sunucu da hangi güvenlik önlemlerinin alındığını araştırın. Örneğin bir eticaret sitesinin sunucusunda mutlaka firewall, ips, ids, raid5 olması gerekmektedir.

NEDİR E-TİCARET SİSTEMİ ?

E-ticaret sistemi internet üzerinden online bir şekilde ürün satmanızı ve kredi kartı ile tahsilat yapmanızı sağlayan internet tabanlı bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde müşterilerinize online bir şekilde ürünlerinizi tanıtabilir yani sanal mağazanıza sahip olabilirsiniz.. E-ticaret sistemini bir örnek vererek detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Bir firma sahibisiniz ve sadece bayilerinizden müşterilerinize ulaşıyorsunuz. İnternet üzerinden satış yapmak istiyor ancak e-ticaret konusunda herhangi bir fikriniz yok. Peki ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Neticaret e-ticaret paketlerini aldığınız taktirde sizlere e-ticaret sitesi açılmaktadır. Siteniz açıldıktan sonra Neticaret tarafından sanal poslarınız bu sisteme entegre edilir. Daha sonra ürünlerinizi sisteminize ekleyebilir ve müşterilerinize e-ticaret sistemi sayesinde online bir şekilde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Tüketiciler sitenizi ziyaret eder. Bir ürün beğenir. Satın al tuşuna basar ve almak istediği ürün için ödeme seçenekleri çıkar. Bu ödeme seçeneklerini siz belirlersiniz. Kredi kartı ile ödeme, havale ile ödeme, kargo ile kapıda ödeme gibi.

Size özel olarak dizayn edilmiş bir paneliniz bulunmaktadır. Bu panelden sipariş detaylarını, satılan ürünleri, hangi üründen ne kadar stokta kaldığını ve e-ticaret ile ilgili bütün bilmeniz gereken şeylerin yönetimini sağlarsınız. Mesela, eğer müşteriniz kredi kartı ile ödeme yaparsa direk olarak sanal pos hesabınıza ürün ücreti aktarılır ve sipariş detayı sisteme düşer. Eğer müşteri havale ile ödeme yaparsa havale bilgileri ve iletişim bilgileri sisteminize yansımaktadır.

E-TİCARET SİSTEMİ YÖNETİCİ PANELİNİZİN DİĞER ÖZELLİKLERİ

Son bir haftalık satış tutarını , son bir haftalık ödeme tipi dağılım grafiğini, siparişlerinizi, bekleyen siparişleri, üyelerinizi, destek taleplerinizi, ziyaretçi sayınızı, son on siparişi, ürün yönetimlerini, grafik raporlarını, işlem raporlarını, tasarım, ödeme tipi belirleme gibi onlarca özelliğe de sahip olabilirsiniz.

E-ticaret sistemi sayesinde online olarak internet üzerinden ürünlerinizi pazarlayacak, müşterilerinize daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde ulaşabileceksiniz. Tüketicilerinizin firma, bayi, market ya da dükkanlarınıza gelmeden siz ürünlerinizi onlara gönderebilecek ve Türkiye'nin dört bir yanında e-ticaret sistemi ile pazarlama yapabileceksiniz. E-ticaret sistemini daha detaylı inceleyebilmek ve doğru kararı verebilmek için demo talabinde bulunabilirsiniz.

e-ticaret güvenlik

E-TİCARET SİSTEMİ GÜVENLİ OLMALIDIR

E-ticaret sistemi online alışverişlerin gerçekleştiği ve bu alışverişlerde genel olarak kredi kartlarının kullanıldığı bir yazılımdır. Kredi kartı ve müşterilerin kişisel bilgilerinin üçüncü bir şahısın eline geçmesini engellemek için özel güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerin başında 128bit SSL şifreleme sistemleri gelmektedir. Bu sistemler sayesinde siteden aktarımı yapılan bütün bilgiler şifrelenmektedir.

KARŞILAŞILABİLECEK BÜTÜN SORUNLAR ÖNCEDEN DÜŞÜNÜLMELİDİR

Sadece müşterilerin bilgilerinin değil aynı zamanda e-ticaret sitesinin de genel olarak güvenliği sağlanmak zorundadır. Bu güvenlik önlemleri hem yazılımın kodlanış itibari ile hem de sitenin barındırılmakta olduğu sunucular vasıtası ile yapılmaktadır. Eğer bir e-ticaret sitesi açacaksanız saldırılara, tehditlere mutlaka maruz kalacak ve aynı zamanda sunucularınızda kimi zamanlarda problemler yaşayacaksınızdır. Bu sebeple Firewall, RAID5, IPS ve IDS sistemlerine kesinlikle sahip olmalısınız.

Referanslarımız

En son yaptığımız 4 işimizin aşağıda gösterilmiştir ayrıntılı incele referans için ayrıntılı bilgi alabilirsiniz


Çukurova Yazılım ve Patent ® Çukurova Yazılım Ekibi © 2010 - 2016
cukurova logo